|
O izdanju:
|
SADRŽAJ
4 Kom-Merz
8 Ishodište je program, a ne forma (Program, Not Form, is the Starting Point)
30 x-y-z – Muzej suvremene umjetnosti (Museum of Contemporary Art, Zagreb)
46 Povijesnost jedne suzdržane moderne (Historicity of a Restrained Modernism)
58 Protiv arhitekture kao objekta (Against Architecture as an Object)
70 Poseban svijet (A Special World)
80 Ljepota starosti (The Beauty of Old Age)
90 Kako je zelena moja dolina (How Green is my Valley)
100 Interpretacija povijesti svakodnevnice (Everyday History Interpretation)
108 Jasnoća i jednostavnost obnove (Clarity and Simplicity of Renovation)
114 Odmjereni dijalog (Balanced Dialogue)
124 Polifunkcionalnost Splita 3 ili nepodnošljiva lakoća odustajanja(Polyfunctionality of Split 3 or The Unbearable Lightness of Giving Up)
136 Od tornja učenosti do bazara znanja (Fom the Tower of Learning to the Bazaar of Knowledge)
148 Avantura preobrazbe i teret prošlosti (Adventure of Transformation and the Burden of the Past)
158 Između svakodnevnog i posebnog (Between the Everyday and Extraordinary)
164 Korak ispred društvene stvarnosti (A Step Ahead oft he Social Reality)
176 Pod svjetlima pozornice (Under the Stage Lights)
182 Umjetnost u doba nadzornih kamera (Art During the Age of Surveillance Camers)
190 Kraljevstvo mrtvih priroda (A Kingdom of Still Lifes)
200 Životopisi (Biographies)
|
|
Narudžbe i pretplate:
|
www.oris.hr/pretplata.php
|
|
O časopisu:
|
Oris – časopis za arhitekturu kulturu i tvrtka Arhitekst utemeljeni su 1998. godine, a prvi broj časopisa objavljen je 02.03.1999. Do danas su objavljena 53 broja.
Ambicija magazina je promocija istraživačke arhitektonske misli, te afirmacija arhitekture koja na produktivan način doprinosi društvenoj stvarnosti. U pristupu tematici, nastoji se ostvariti ravnoteža između precizne analize arhitektonskih artefakata i cjelovitog pristupa koji problematizira socijalne, ekonomske, tehničke i druge aspekte koji sudjeluju u fenomenologiji izgrađenog okoliša.
Fokus magazina je prikaz arhitektonskih realizacija koje predstavlja kulturni i strukovni doprinos. U jednakoj mjeri se prikazuju lokalne prakse (Hrvatska i Slovenija) te internacionalni projekti. Zagovara se arhitektonska izvrsnost koja postavlja strukovne standarde ali se istražuju i arhitektonski i urbanistički doprinosi koji na racionalan, pragmatičan i prikladan način doprinose gradu i životu zajednice.
Uz arhitekturu, časopis prati i dizajn, vizualne umjetnosti i srodne discipline. Također, potiču se interdisciplinarni diskursi i rubna istraživanja koja arhitekturu vide u proširenom kontekstu. U sadržajnom smislu, nastoji se ostvariti tematska poveznica između što više rubrika unutar pojedinog broja, koliko to raspoloživi materijal dozvoljava.
Temeljni koncept osmislili su urednici Ante Nikša Bilić, Damir Fabijanić, Sanja Filep, Tadej Glažar, Vera Grimmer, Ante Rašić i Andrija Rusan.
Današnje uredništvo časopisa Oris čine Vera Grimmer (glavni urednik), Maroje Mrduljaš (odgovorni urednik), Ana Dana Beroš, Ante Nikša Bilić, Tadej Glažar, Alan Kostrenčić, Andrija Rusan , Miranda Veljačić (urednici) i Tamara Zamelli (izvršna urednica).
Časopis je od 1. do 49. broja dizajnirao Studio Rašić, a od broja 50 Oris su redizajnirali Damir Bralić i Vanja Cuculić.
Časopis za arhitekturu i kulturu izlazi od 1999. godine redovno i to u dvije edicije, hrvatsko-engleskoj i slovensko-engleskoj. Oris izlazi kao dvomjesečnik, te se krajem svakog parnog mjeseca nalazi na preko 600 kioska Tiska i Dela diljem Hrvatske, Slovenije, BiH i SiCR, te u preko 300 knjižara. Najvećim svojim dijelom se distribuira putem pretplate (preko 70% naklade).
|