|
O izdanju:
|
SADRŽAJ
4 Radikalna arhitektura / Radical Architecture
8 Vrijeme muzeja / The Age of the Museums
28 Izgrađena biografija / A Constructed Biography
42 Vječna kuća, slaganje, prostor, znak / Eternal House, Stacking, Space, Sign
54 Zemlja izgubljena u vremenu / The World Lost In Time
66 ZPC: case-study za donjogradski blok / ZPC: The Case Study for a Lower Town Block
76 Ispravnost jednostavne odluke / The Rightness of a Simple Decision
86 Život na rubu / Living on the Edge
96 Styrian Panther – revisted / Styrian Panther – Revisted
104 Postizanje prostornog karaktera reinterpretacijom anonimnosti / Achieving Spatial Character by Reinterpreting Anonymity
112 Preuređenje središnjeg trga u Postojni / The Redesign of the Central Square in Postojna
120 Bijeli mol / The White Jety
130 To je ljepota ‒ unijeti unutra vanjsko / That’s the Beauty – To Bring the Outside Inside
152 Zemlja i plamen / Land and Flame
158 O sjećanju i o zaboravu / On Remembrance and Oblivion
168 Iskra: neuvrštena u zemljopisnu kartu dizajna / Iskra: Missing from the design map
176 Brazilski aktivizam šezdesetih / Brazilian Activism of the 60s
184 životopisi / biographies
|
|
Narudžbe i pretplate:
|
www.oris.hr/pretplata.php
|
|
O časopisu:
|
Oris – časopis za arhitekturu kulturu i tvrtka Arhitekst utemeljeni su 1998. godine, a prvi broj časopisa objavljen je 02.03.1999. Do danas su objavljena 53 broja.
Ambicija magazina je promocija istraživačke arhitektonske misli, te afirmacija arhitekture koja na produktivan način doprinosi društvenoj stvarnosti. U pristupu tematici, nastoji se ostvariti ravnoteža između precizne analize arhitektonskih artefakata i cjelovitog pristupa koji problematizira socijalne, ekonomske, tehničke i druge aspekte koji sudjeluju u fenomenologiji izgrađenog okoliša.
Fokus magazina je prikaz arhitektonskih realizacija koje predstavlja kulturni i strukovni doprinos. U jednakoj mjeri se prikazuju lokalne prakse (Hrvatska i Slovenija) te internacionalni projekti. Zagovara se arhitektonska izvrsnost koja postavlja strukovne standarde ali se istražuju i arhitektonski i urbanistički doprinosi koji na racionalan, pragmatičan i prikladan način doprinose gradu i životu zajednice.
Uz arhitekturu, časopis prati i dizajn, vizualne umjetnosti i srodne discipline. Također, potiču se interdisciplinarni diskursi i rubna istraživanja koja arhitekturu vide u proširenom kontekstu. U sadržajnom smislu, nastoji se ostvariti tematska poveznica između što više rubrika unutar pojedinog broja, koliko to raspoloživi materijal dozvoljava.
Temeljni koncept osmislili su urednici Ante Nikša Bilić, Damir Fabijanić, Sanja Filep, Tadej Glažar, Vera Grimmer, Ante Rašić i Andrija Rusan.
Današnje uredništvo časopisa Oris čine Vera Grimmer (glavni urednik), Maroje Mrduljaš (odgovorni urednik), Ana Dana Beroš, Ante Nikša Bilić, Tadej Glažar, Alan Kostrenčić, Andrija Rusan , Miranda Veljačić (urednici) i Tamara Zamelli (izvršna urednica).
Časopis je od 1. do 49. broja dizajnirao Studio Rašić, a od broja 50 Oris su redizajnirali Damir Bralić i Vanja Cuculić.
Časopis za arhitekturu i kulturu izlazi od 1999. godine redovno i to u dvije edicije, hrvatsko-engleskoj i slovensko-engleskoj. Oris izlazi kao dvomjesečnik, te se krajem svakog parnog mjeseca nalazi na preko 600 kioska Tiska i Dela diljem Hrvatske, Slovenije, BiH i SiCR, te u preko 300 knjižara. Najvećim svojim dijelom se distribuira putem pretplate (preko 70% naklade).
|