|
O izdanju:
|
Intervju
Čedo Maletić, predsjednik Uprave Hrvatske poštanske banke
Do lakata
U prvom intervjuu nakon što je postao predsjednik Uprave HPB-a, Čedo Maletić govori o rastućim rezervacijama i gubicima državne banke te o prvim koracima u njezinu spašavanju. Najrizičniji su krediti koji su odobravani prvenstveno temeljem vrijednosti zemljišta i nekretnina, a ne boniteta klijenta, pa je kreditna politika promijenjena i sad su na prvom mjestu upravo bonitet i kreditna sposobnost.
Ekonomska politika
Zaokreta neće biti
Godinama se govori kako je potrebna promjena ekonomske politike u Hrvatskoj. O novom svjetskom poretku i Hrvatskoj piše Yoshio Tamura, japanski veleposlanik u Hrvatskoj, koji zaključuje kako se moramo okrenuti vrijednostima kao što su moral, ljudska prava, poštovanje zakonitosti i okoliš.
Ekonomija sreće
Joie de vivre
Na poziv francuskog predsjednika Sarkozyja nobelovci Stiglitz, Arrow i Sen predložili su novo mjerenje ekonomskog rasta, koje umjesto BDP-a uključuje i kvalitetu života, odnosno sreću. Intelektualni krugovi na zapadu već primjenjuju ekonomske politike koje znače zaokret u javnim politikama nezaposlenosti, zdravstva i obrazovanja. Može li Hrvatska prihvatiti zaokret koji predlaže Sarkozy, a podupiru i najznačajniji svjetski ekonomisti?
Perspektive
EU - nasljednik tonućeg prijestolja
Ili će EU postati ključni igrač u postkriznom svijetu ili će ostati dobrovoljna žrtva tonućeg zapadnog bloka. Zbog padajućeg dolara euro bi mogao ojačati i ugušiti ionako oslabljenu europsku ekonomiju. Zato eurozona mora izbjeći rast eura u odnosu na juan, jen i druge valute svojih trgovinskih partnera.
Menadžment
Šest pogrešaka u upravljanju rizicima
Posljednja kriza potvrdila je da ne možemo predvidjeti buduće događaje. Najveći rizik leži u tome da precjenjujemo naše sposobnosti i podcjenjujemo opasnosti. Mnoge su države, kao i kompanije, propadale jer nisu shvatile vlastita ograničenja. O tome kako možemo smanjiti utjecaj prijetnji koje ne razumijemo piše u najnovijem broju Harvard Business Reviewa.
SADRŽAJ
Komentari i kolumne:
7 Uvodnik: Osjećaj odgovornosti
54 Korupcija: Pametnome previše
57 Industrija: Dvostruko zaostajanje
58 ZSE: Nema šanse
82 Velika recesija i Hrvatska: Kako prepoznati pravi ciklus
Financije
22 Proračun 2010.: Štednja do sloma
28 Banke: Vjetar u leđa
Biznis
36 Energetika: Balkanski kralj struje
Ekonomija sreće
50 Hrvatska: Mnogo muke ni za što
Svijet
64 BRIC: Ne tako moćan kvartet
65 Kinezi Rusima: Ideje naše, benzin vaš
Analitički prilog
74 Hrvatska u minusu, Hrvati u plusu
75 Dionice rastu, vjerovali ili ne
80 Može li MMF pomoći regiji?
Poslije pet - lifestyle prilog
86 Slow movement: Usporite, maratonci
88 Film: Heroji Vukovara
90 Ja bankarica: Iva R. Lekić, pilotkinja
|
|
O časopisu:
|
Banka već šesnaest godina ima poziciju vodećeg financijsko-poslovnog časopisa u Hrvatskoj, a to važno mjesto u našem medijskom prostoru ostvaruje direktnim i profesionalnim stilom pisanja te prepoznatljivim identitetom koji karakterizira objektivnost, aktualnost, stručnost, vrhunski dizajn i široki spektar tema.
Promišljeno i analitički pratimo sve segmente gospodarstva u Hrvatskoj i svijetu, a teme upotpunjuju i članci iz svijeta znanosti, kulture, informatike te lifestyle prilog Poslije pet.
Cilj je časopisa Banka da svojim specijalnim financijskim izdanjima i portalom www.banka.hr omogući pravodobne, cjelovite i korisne informacije poslovnim ljudima u njihovom svakodnevnom suočavanju s tržišnim izazovima na području financija, bankarstva i ekonomije.
Banku danas čita oko 20.000 izabrane i ciljane publike - bankari, visoki i srednji menadžeri, državni dužnosnici, poduzetnici, investitori, ukratko ljudi koji usmjeravaju i kontroliraju financijske tokove u hrvatskom gospodarstvu, ali i liječnici, odvjetnici i arhitekti...
BANKA je vodeći hrvatski poslovni magazin koji promišljeno i analitički prati zbivanja u svim segmentima gospodarstva i ekonomije.
Pretplata: pretplata@bankamagazine.hr, besplatni telefon: 0800 22 95
Godišnja pretplata: 462 kn (12 brojeva)
Potražite nas na:
Twitteru (www.twitter.com/BankaMagazine)
i
LinkedInu (www.linkedin.com/in/bankamagazine)
|